Aktualności

 

 

 Wypadek Cysterny Powiat kaliski (Piątek Mały) 

 

 

 
W niedzielę 11 lipca około godziny 10.43 w miejscowości Piątek Mały na drodze krajowej nr 25 na prostym odcinku drogi doszło do przewrócenia cysterny przewożącej glukozę spożywczą. Przybyli na miejsce strażacy odcięli zasilanie akumulatorów i zabezpieczyli wyciekające paliwo ze zbiorników pojazdu. Rannym kierowcą przed przybyciem strażaków zajął się zespół Pogotowia Ratunkowego. Po ustaleniu przez Policję właściciela podjęto decyzję o przepompowaniu glukozy do podstawionej cysterny. W czasie oczekiwania na przyjazd cysterny ruch był całkowicie zamknięty i przez kilka godzin Policja zorganizowała objazdy. Po przyjeździe samochodu zastępczego przepompowano 14 ton glukozy i za pomocą holownika usunięto tarasujący pojazd z drogi. Przy pomocy sorbentu usunięto również pozostałości kolizji z jezdni i umyto jezdnię wodą. W akcji trwającej blisko 10 godzin wzięło udział 13 strażaków z JRG nr 1 w Kaliszu oraz OSP Skarszew.

 

Informacje i zdięcia pochodzą od kpt. Radosław Marek ze strony http://www.kalisz.psp.wlkp.pl/

 

 

Kolizja 2 samochodów Kalisz (ul.Aleja Wojska Polskiego na wysokości LIDLA)
 
Tuż po godzinie 16:15 wpływa zgłoszenie do Miejskiego Stanowiska Kierowania o kolizji samochodu ciężarowego z samochodem osobowym marki Honda Accord. W tym groźnym wypadku nikt nie ucierpiał jedyne straty to samochód osobowy bo ciężarowy wyszedł bez szfanku. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczenia miejsca zdarzenia przed przyjazdem policji, odłączenia akumulatorów i zasypanie płynów rozpochodnych z jezdni. Akcje zakończono tuż po 17 a na głównej drodze miasta doszło do potężnych korków.  

   

 
 
 
Chłodząca kurtyna Kalisz(ul.Nowy Rynek)

 

Upalnego dnia 22 lipca na wniosek Prezydenta Miasta Kalisza jednostka Państwowej Straży Pożarnej uruchomiła swoją zabezpieczająca kurtynę wodną na placu przed ratuszem. Tego dnia wszyscy Kaliszanie mogli się chłodzić za pomaca wody. Jako zabawę traktowali to nasi najmłodsi Kaliszanie. Ale i dorośli korzystali z takiej przyjemności. Z kurtyny można było korzystać od godziny 10 do godziny 16.
 
 
 
Kolizja samochodu osobowego Kalisz(ul.Majkowska)TESCO
 
Do groźnie wyglądającej kolizji doszło 22 lipca o koło godziny 18:45 na parkingu przy supermarkecie TESCO. Z relacji świadków wynika że prawdopodobnie kierowca samochodu terenowego nie zachował szczególnej ostrożności przy manewrze wymijania samochodu „L-ki ” Reno Clio i nie za uwarzył na swojej drodze stojącej latarni. Latarnia po tak mocnym uderzeniu przewróciła się na wiatę od wózków sklepowych bardzo mocno ja uszkadzając. W tym wypadku nikt nie ucierpiał a akcje zakończono tuż po 20
 
 
 
 
Potrąceni na pasach Kalisz (ul.3-go Maja)

W dniu 27 lipca około godziny 11 doszło do potrącenia pieszych przez nadjeżdżający motor na jednej z ulicy w centrum miasta. Z niewyjaśnionych do tej pory okoliczności zdarzenia motocyklista najprawdobodobnej nie dostosował prędkości do ukazujących mu przepisów i potrącił dwie panie wieku 55 lat i 59 lat. Oby dwie kobiety zostały przewiezione do szpitala  na badania po których do tej pory przebywają na oddziale chirurgicznym. Kierowca motocykla był trzeźwy.

 

 

 

Śmierć w domu Kalisz (ul.Handlowa)

 

 

W dniu 29 lipca Miejskie Stanowisko Kierowania otrzymuje zgłoszenie od sąsiadów iż ich sąsiad nie jest widziany przez dobry tydzień. Na miejsce od razu została wysłana drabina z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr.1 w Kaliszu i patrol policji. Po dojechaniu na miejsce stwierdzono ze będzie trzeba użyć drabiny by dostać się do mieszkania. Przeczucie sąsiadów było czujne że sąsiad nie żyje. Później po dojechaniu zespołu pogotowia ratunkowego lekarz u mężczyzny stwierdził zgon. Działania zakończono tuż po 21:30. 

 

 

Ćwiczenia na magazynie Komandor Kalisz (ul.Częstochowska) 

 

 

  
W dniu 30 lipca o godzinie 10 rozpoczęły się ćwiczenia ewakuacyjne i przeciwpożarowe w jednym z magazynów w firmie Komandor która zajmowała się produkcja mebli. Dzięki szybkiej akcji strażaków wszyscy pracownicy zostali ewakuowani. A po sprawdzeniu czy wszyscy wyślij ogień został ugaszony. Po 30 minutowym przestoju produkcyjnym pracownicy wrócili do swojej pracy a strażacy wrócili do koszar.

 

 

 

Podpalenie piwnicy Kalisz (ul.Staszica 43)

 

 

 
W środę 11 sierpnia  około godziny 19 Miejskie Stanowisko Kierowania dostało zgłoszenie o wydobywającym się dymie z jednej z piwnic na ulicy Staszica 43.Na miejsce od razu zostały wysłane dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr.1 w Kaliszu w celu znalezienia ognia i go ugaszenia. Po dojeździe strażaków na miejsce zdarzenia od razu został zabezpieczony teren działań. Akcje zakończono tuż po 19:45 a najprawdopodobną przyczyną pożaru było to celowe podpalenie. Policja bada okoliczności zdarzenia.

 

 

 

 

 

Strażacki Zlot (Sosnowiec ) 28-29 Sierpnia

 

 

 
 

W ostatni weekend miesiąca odbył się strażacki zlot w sosnowcu który miał podsumować całe działania strażaków w tutejszej powodzi która przeszła przez Polskę. W tych dniach odbyło się bardzo dużo ważnych atrakcji na tym zlocie, miedzy innymi:

 

 

-Przekazanie czterech  Średnich Samochodów Gaśniczych i jednego Ciężkiego Pojazdu Gaśniczego

 

 
 

-Odznaczenie zasłużonych strażaków biorących udział w Działaniach Przeciwpowodziowych

 

 
 

-Konferencja Prasowa na temat zapobiegania takim sytuacja które się teraz wydarzyły. A głównym gościem tej imprezy był Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Pan Waldemar Pawlak.

 

 
Dalszymi atrakcjami zlotu była wystawa pojazdów i sprzętu przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr.1 w Sosnowcu jak i miejscowych OSP. Na Expo Silesia nie zabrakło również Wystawy producentów sprzętu jak i zabudowy pożarniczej takiej jak np. Firmy Bocar która zabudowuje pojazdy pożarnicze. Po późniejszych wszystkich zaplanowanych atrakcjach odbył się koncert Orkiestry Dętej przy OSP Polanka Wielka i pokazy działań ratowniczych PSP jak i OSP (współpraca).Po całych zaplanowanych atrakcjach i zamkniętym terenie odbył się koncert dla samych strażaków na terenie zlotu. Iż ze pogoda nie dopisała w pierwszy dzień zlotu to i tak każdy strażak ma dobre wrażenia przeżyte na zlocie. Zlotem było mniejsze zainteresowanie z powodu pogody tak mówią organizatorzy zlotu po rozmowie z nimi. Gdyby nie padał deszcze i było słońce mieszkańców i turystów było by więcej mówi Hędryk Skup Organizator Zlotu. Najbardziej wspominającą rzeczą zlotu będzie chyba parada samochodów strażackich na trasie Sosnowiec-Mysłowice w której przyjechało około 40 pojazdów. I tym iż zakończył się cały zlot Strażaków 2010. 
 
 
Otwarcie Strażackiego Zlotu Przez Waldemara Pawlaka 
 
 
 
Przekazanie Pojazdów Pożarniczych 
 
 
Odznaczenia Strażaków Zasłużonych 
 
 
Konferencja Prasowa na temat Powodzi 2010
 
 
Koncert Orkiestry Dętej 
 
 
Wystawa Sprzętu Pożarniczego 
 
 
Największa atrakcja wystawy poduszkowiec 
 
 
Pokazy PSP i OSP 
 
 
 
 

 

Parada samochodów pożarniczych 

 

 

 
 
 
Wypadek samochodowy Kalisz (ul. Woj. Polskiego) Wysokość Stokrotka
 
W dniu 3 września (Piątek) około godziny 5 rano doszło do bardzo groźnie wyglądającego wypadku drogowego na jednym z rychliwych skrzyżowań na ul.Majkowskiej łączącej się z ul.Aleja Wojska Polskiego. Ze wstępnych ustaleń policji wynika że kierowca Mercedesa nie ustąpił pierwszeństwa przejeżdżającemu Volkswagenowi który poruszał się prawidłowo.
W tym wypadku ucierpiało aż sześć osób które zostały przewiezione do kaliskiego szpitala.
Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia , odłączeniu akumulatorów, udzielenie pierwszej pomocy przed medycznej osoba poszkodowanym i posprzątaniu miejsca zdarzenia.
Działania zakończono tuż po godzinie 6:30
 
 
 Strażacki mecz Piłki Nożnej Kalisz (ul.Podmiejska)

 W dniu 3 września strażacy z jednostek JRG 1 i JRG 2 w ładny słoneczny dzień zorganizowali sobie mecz piłki nożnej na jednym z kaliskich szkół.

Około godziny 16 strażacy wolnym czasie przejechali ze strażnic 3 zastępami na boisko przy szkole podstawowej nr.18 przy ul.Podmiejskiej. Tam odbył się mecz między jednostkami która lepiej zagra i wygra ten mecz.

Jednak mecz zwyciężała JRG nr.1 w Kaliszu.

Rozgrywki zakończono tuż po godzinie 19 i pojazdy wróciły na swoje miejsca parkingowe a strażakom należał się dobry odpoczynek w strażnicy. 

000000

 

Potrącenie chłopca Kalisz (ul. Złota) 
 
W dniu 7 września (wtorek) około godziny 18 doszło do potrącenia młodego chłopca.
Do zdarzenia doszło tuż przy działkach na ul. Złotej . Z niewyjaśnionych przyczyn chłopiec nie patrząc gdzie biegnie wybiegając z parkingu tuż za samochodów zaparkowanych wybieg  wprost pod nadjeżdżającego Forda Transita . Chłopiec z obrażeniami ciała w trafił do kaliskiego szpitala. Policja bada okoliczności zdarzenia.
 
 
Pożar samochodu Kalisz (ul.Szopena)
 
 
 
W dniu 22 września około godziny 19 Miejskie Stanowisko Kierowania otrzymało zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego marki polonez karo na jednej z ulic w centrum miasta.
Działania strażaków przybyłych na miejsce polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu płonącego pojazdu za pomocą piany. Dalsze działania polegały na zepchnięciu pojazdu z jezdni by udrożnić przynajmniej jeden pas ruchu. Po spisaniu danych kierowcy i usprzątnieciu piany lekkiej z jezdni zwinięto sprzęt i udano się do koszar jednostki. Działania zakończono tuż koło 20. Nikt w tym groźnym pożarze nie ucierpiał.
 
 
Wyciek oleju Kalisz (ul.Wojska Polskiego)
 
W gorący dzień 23 września około godziny 14 Państwowa Straż Pożarna w Kaliszu otrzymała zgłoszenie o plamie oleju na jezdni na jednej z głównych ulic miasta. Po dojechaniu zastępu na miejsce przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i zasypaniu płynów rozpochodnych z jezdni za pomocą sorbentu. Na czas sprzątania jeden pas ruchu był zablokowany. Działania zakończono tuż po 14.
 
 
Wyciek paliwa Kalisz (Ul.Poznańska)

 

Tuż po jednym wycieku oleju strażacy po 30 minutowym odpoczynku udali się na następne wezwanie do kolejnego wycieku ale tym razem paliwa na jednym z kaliskich parkingów mieszczących się przy szpitalu. Był to 23 września około godziny 14:30 MSK wysłało średni samochód ratowniczo-gaśniczy z załogą 4 strażaków by udali się do wycieku paliwa z baku pojazdu. Po dojechaniu dowódca stwierdza iż paliwo wylewa się z wlewu z którego zostało nalane za dużo benzyny. Strażacy od razu przystąpili do działań w neutralizacji plamy. Działania zakończono tuż po 15.
 
 
Potrącenie pieszego Kalisz (ul.Woj.Polskiego)
 
 
 
W słoneczną piękna sobotę dnia 8 października około godziny 16:30 Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kaliszu otrzymało zgłoszenie o potrąceniu pieszego na jednej z głównych ulicy miasta. Jadący prawidłowo kierowca samochodu mercedesa nie spodziewał się że wyskoczy mu pijany mężczyzna wprost pod koła. 57 letni mężczyzna po uderzeniu przez pojazd, wleciała mu noga pod koło które przejechało mu stopę. Po relacji lekarza noga prawdopodobne będzie do amputacji. Droga była zamknięta przez około 30 minut. 
 
 
Wypadek Kalisz(ul.Warszawska)
 
W godzinach popołudniowych 21 października w Kaliszu doszło do groźnego wypadku. Na ul. Warszawskiej z powodu wymuszenia pierwszeństwa zderzyły się Fiat 129P i samochód ciężarowy m-ki Mercedes. Po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku dyspozytor Miejskiego Stanowiska Kierowania skierował do akcji 2 zastępy ratownictwa technicznego, którego pierwszym zadaniem było uwolnienie uwięzionego kierowcy z "Malucha" za pomocą narzędzi hydraulicznych. Następnie osobą poszkodowana zajął się zespół pogotowia ratunkowego. Po wykonaniu czynności przez Policję usunięto pozostałości po wypadku. W działaniach, które trwały 40 minut wzięło udział 9 strażaków z JRG nr 1 w Kaliszu.
 
Informacje i zdięcia pochodzą od kpt. Radosław Marek ze strony http://www.kalisz.psp.wlkp.pl/
 
ochód ciężarowy m-ki Mercedes. Po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku dyspozytor Miejskiego Stanowiska Kierowania skierował do akcji 2 zastępy ratownictwa technicznego, którego pierwszym zadaniem było uwolnienie uwięzionego kierowcy z "Malucha" za pomocą narzędzi hydraulicznych. Następnie osobą poszkodowana zajął się zespół pogotowia ratunkowego. Po wykonaniu czynności przez Policję usunięto pozostałości po wypadku. W działaniach, które trwały 40 minut wzięło udział 9 strażaków z JRG nr 1 w Kaliszu.ochód ciężarowy m-ki Mercedes. Po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku dyspozytor Miejskiego Stanowiska Kierowania skierował do akcji 2 zastępy ratownictwa technicznego, którego pierwszym zadaniem było uwolnienie uwięzionego kierowcy z "Malucha" za pomocą narzędzi hydraulicznych. Następnie osobą poszkodowana zajął się zespół pogotowia ratunkowego. Po wykonaniu czynności przez Policję usunięto pozostałości po wypadku. W działaniach, które trwały 40 minut wzięło udział 9 strażaków z JRG nr 1 w Kaliszu.ochód ciężarowy m-ki Mercedes. Po otrzymaniu zgłoszenia o wypadku dyspozytor Miejskiego Stanowiska Kierowania skierował do akcji 2 zastępy ratownictwa technicznego, którego pierwszym zadaniem było uwolnienie uwięzionego kierowcy z "Malucha" za pomocą narzędzi hydraulicznych. Następnie osobą poszkodowana zajął się zespół pogotowia ratunkowego. Po wykonaniu czynności przez Policję usunięto pozostałości po wypadku. W działaniach, które trwały 40 minut wzięło udział 9 strażaków z JRG nr 1 w Kaliszu.
 
Pompowanie wody Kalisz (ul.Szopena 4 i ul.3-go Maja)
 
W dniu 24.01.2011r. około godziny 13:00 Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrzecu została zadysponowana przez MSK w Kaliszu do wypompowania wody z piwnicy do których naszła woda gruntowa z pobliskiej rzeki prosny.Działania strażaków ochotników polegały na wypompowaniu wody z piwnicy która siegała około 40
cm.Strażacy musieli wypompować około 50 m3 wody.Działania zajeły im około półtorej godziny.Iż to nie wszystkie interwencje wypełnione przez OSP Dobrzec.Pompowali oni wode tuż wcześniej na ul.3-go Maja iż tam spędzili ponad dwie godziny.Gdyby nie ochotnicy z OSP Dobrzec ciężko by było się uporanie ze wszystkimi podtopieniami na terenie naszego miasta.Działania zakończyli około godziny 15:00 z zameldowanym powrotem do bazy.
 

 

 

Pompowanie wody Kalisz (ul. Szkolna 1 i ul. Joselewicza 1)

 

27 stycznia 2011, kilka minut po godzinie 10, do Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej we Kaliszu dotarła informacja o zalanej piwnicy przy ul. Szkolnej 1. Kiedy strażacy dotarli na miejsce (ul. Szkolna 1 ) okazało się że w piwnicy znajduję się około 50 cm wody o powierzchni około 60m3 . Działania strażaków ochotników polegały na zabezpieczeniu miejsca i wypompowaniu wody za pomocą pompy szlamowej. Działania trwały około 1,5 godziny iż przerwano działania z powodu nachodzącej wody z powrotem. Następnym wezwaniem Jednostki OSP Dobrzec było udanie się do kolejnej piwnicy na ul.Joselewicza 1 .Tam wody było około 40cm na powierzchni około 100 m3 . W tej interwencji użyto pompy pływającej typu Niagara i paru odcinków węży. Tu działania strażakom zajęły około 2,5 godziny. Po zakończonych działaniach OSP Dobrzec udało się na nasłuchu do koszar.

 

 

 

Wyciek oleju Kalisz (ul.Złota )
 
W dniu 09.02.2011r. około godziny 815 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu otrzymała zgłoszenie o wyciek oleju na skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego z ul.Złotą .Ciągnąca plama dotarła do obwodnicy przy ul.Piłsudzkiego. Po przyjeździe na miejsce akcji dowódca stwierdził iż na jezdni znajduję się długa plama oleju. Działania strażaków polegały na zabezpieczeni miejsca zdarzenia i zasypaniu płyn rozpochodnego z jezdni za pomocą sorbentu. Działania zakończono około godziny 900

 

 

 

Pożar śmietnika Kalisz (ul. Aleja Wojska Polskiego 130 )

 
W dniu 28 lutego około godziny 1100 Miejskie Stanowisko Kierowania w Kaliszu otrzymała zgłoszenie o palącym się kontenerze na śmieci. Na miejsce od razu został wysłany pierwszy wyjazdowy pojazd z JRG nr.1 w Kaliszu. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu stwierdzono iż pali się plastikowy kubeł na śmieci. Od razu podano wodę z szybkiego natarcia na palące się śmieci i je dokładnie przelano. Działania zakończono około godziny 1130 i pojazd wrócił do swojej macierzystej jednostki.